5G-teknolojisi-nedir

5G Teknolojisi Nedir? İnsan ve Çevreye Etkileri

5G Teknolojisi, günümüz gelişmiş ülkelerinde sıkça gündeme gelip varlıkları sert bir şekilde tartışılan yeni baz istasyonları. Bizde bu konuyla ilgilli güncel gelişmeleri ve aklımıza takılan soruları sizinle paylaşmak istedik.

5G Teknolojisi Nedir?

5G beşinci nesil hücresel bir ağdır GSM şirketleri 2019 yılından itibaren dünya çapında istasyonların kurulumlarına başlamıştır. Yeni teknolojinin en büyük faydalarından biri daha yüksek bant genişliği sunması bu da kullanıcıların daha yüksek internet hızlarına ulaşmasını sağlayacak. Bant genişliğinin yükseltilmesiyle sadece telefonlara hizmet sağlanmayacak aynı zamanda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar içinde kullanılabilecek.

5G-Teknolojisi-Telefonlar
Fotoğraf: Unsplash

5G Zararlı mı?

Tüm bu faydalar çok güzel yüksek hızlar, gecikmesiz internet kullanımının elbet bir maliyeti de var. 5G teknolojisinde yaşanan hız artışı şu şekilde başarılmış daha yüksek frekanslı dalgalar kullanılarak, fakat yüksek frekanslı dalgalar önceki ağ yapısına göre daha kısa mesafeye erişebilmekte. Bu nedenle verimli kullanılabilmesi için çok sayıda baz istasyonunun kurulmasına ihtiyaç duyulmakta. Baz istasyonlarının artması demek doğadaki canlı cansız her şeyin radyasyona daha fazla maruz kalacağı anlamına gelmekte. Sivil Toplum Kuruluşları ve Gönüllü Çevreciler ülkelerinde 5G teknolojisine karşı sert bir dille karşı çıkmaktadır.

5G-Teknolojisi-Zararları

5G’li Telefonlar

4.5G kullanan kullanıcılar şarjlarının çok hızlı bittiğini biliyorlardır herhalde 5G ile bu durum nasıl olacak oda merak konusu şimdiden. 5G’yi kullanabilmek için yeni telefon almanız gerekebilecek çünkü eski telefonlar bu yapıyı desteklemiyor.

5G Teknolojisini Kullanan Ülkeler

Dünya çapında 36 ülkede kullanılabilir durumda. Avrupa ülkelerinden bazıları yarattığı olumsuz etkiler yüzünden 5G kullanımını yasakladığı biliniyor. Türkiyede altyapı çalışmaları hala devam ediyor İstanbul Havalimanı 5G’yi ilk kullanacak alanlardan biri olabilir.

5G-Teknolojisi-Tehlikeleri

5G İçin Nelerden Ödün Veriyoruz?

Gelecekle ilgili öngörü ve tahminde bulunmak biraz zor, günümüz Dünyasında her şey çok hızlı değişip gelişmekte ve buna ayak uydurmakta bir hayli zor. Global çaplı firmalar sürekli rekabet içerisinde uzaydan uydu aracılığıyla İnternet’imi veya 5G’mi daha öne çıkacak derken yaşadığımız doğa ve canlıları kimsenin düşünmediği apaçık ortada.

Tüm insanlığı ve canlıları tehdit eden bu teknolojiler Devletler ve kuruluşlar tarafından sıkı bir şekilde denetlenip kontrol altında tutulmalı. Aksi takdirde sonuçları gelecekte geri dönülemeyecek bir noktaya gelebilir.

5G CoronaVirüsü

5G teknolojisinin koronavirüsü’ne neden olduğu dedikoduları sosyal medya üzerinden bir takım kişiler tarafından paylaşılmakta bu dezenformasyon amaçlı bilgilere inanmayıp itibar etmeyiniz. Bu konuda teyit.org‘un haberlerine bakabilirsiniz.
Does the radiation emitted by 5G cause the death of birds?
Is there any connection between 5G and the new coronavirus?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir