dizi-tavsiye

Bilim Kurgu Dizi Önerisi – Upload Mayıs 2020

Bilim kurgu dizilerini seviyor ve takip ediyorsanız bu haftaki tavsiyemiz tam size göre. İlk sezonu geçtiğimiz günlerde yayınlanan bu mini diziyi tek seferde bitirebilirsiniz bölümleri 30 dakikadan daha az ve oldukça keyifli izlemesi. Sosyal medyada spoiler yemeden önce izlemeye başlamanızı tavsiye ederiz.

Creag Daniels tarafından yaratılan eleştirel bilim kurgu dizisi Upload Amazon Prime Video’da 1 Mayıs 2020 tarihinde prömiyerini yaptı. Şimdilik ilk 10 bölümü yayınlanan dizinin nasıl bir ses getireceğini merakla bekliyoruz.

Gelecekte insanların yaşamı nasıl olacak teknolojinin hayatımızda neler değiştireceğini hepimiz merak ediyoruz. Hayalleri süsleyip duran şeyler belli bir zaman sonra gerçekleşmeye başlıyor. Upload dizisinde yakın gelecekte olabilecek senaryolardan bir tanesine değinilmiş.

İnsanların bitmek bilmeyen ölümsüzlük arayışı gelecekte ölümsüzlük bulunabilir mi? Bulunursa nasıl bulunur diye kafa yoruyorsanız biraz kafa açmanız için iyi gidecektir.

Dizinin IMdB puanı 8.2

Bilim kurgu dizi önerisi Upload 2033 yılında geçmekte yaşamını kaybeden insanlar ölümlerinden sonra eskisi gibi gömülmek ya da sanal dünyaya yüklenerek hayatlarını orada devam ettirmek isteyebiliyor.

bilimkurgu-dizi

Upload – Bilim Kurgu Dizi Önerisi

Hikayemiz buraya kadar güzel ama dizide işlenen diğer konulara da dikkat etmek gerekiyor. Tüketim toplumunun gelecekte nasıl bir hâl aldığını, insanlar arası ilişkiler, kişisel verilerimizin aslında ne kadar önemli olduğu gibi.

Black Mirror’dan alışık olduğumuz gelecek teması burada da hâkim, kapitalizmle harmanlanmış olan tüketim alışkanlıklarımıza da sürekli bir eleştiri söz konusu. Günümüz ve geleceği mixle’yip güzel bir yapıt ortaya çıkarılmış bizce.

Upload’ların yani yüklenenlerin hepsi bir sunucuda tutulduğu için oyunlardan alışık olduğumuz gecikme ve donmalar meydana girebiliyor bu da işin gerçekçi kısmı.

Tabii tüm bu hizmetlerin belli bir ücreti var yine ölümden sonra yaşadığınız yer için birinin sizi sürekli desteklemesi lazım bir nevi sponsor gibi temel ihtiyaçlarınız için diziyi izlerken bunu daha detaylı göreceksiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında gelecekte insan nüfusu artıp tüketecek besin kalmadığında böyle bir yola başvurulabilir mi? İnsanlar inançlarına bağlı kalıp eskisi gibi devam etmek ister mi? 100 yıl sonrasının toplumu kim bilir nasıl şekillenecek. Bilim kurgu temalı yapımları bu yüzden izlememiz gerekiyor yeni fikirler edinmek bakış açımızı değiştirmek ve dahası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir