sanatçılar-bize-ne-anlatmak-istiyor

Çağdaş Sanat Bize Ne Anlatmak İstiyor – Neleri Kaçırıyoruz

Çağdaş Sanat ekoloji, savaşlar, toplum, feminizm, teknoloji-insan ilişkisi ve çok kültürlülük gibi konulardan etkilenen ‘çağdaş’ olarak isimlendirilen sanat biçimidir.

Sanatçılar, burjuvaların sanat eserleri üzerinde oluşturduğu piyasa ve borsa etkisini kırmak için uğraş vermekte. Sanatın belli bir zümrenin ürünüymüş gibi gösterilmesi hoşlarına gitmemekle beraber. Genel olarak sanatçıların anlatmak istediği şey sanatın burjuvazi sınıfının evlerinin bir köşesine dekor olarak koyacağı sanat eserleri üretmek istememeleri.

indir Çağdaş Sanat ekoloji, savaşlar, toplum, feminizm, teknoloji-insan ilişkisi ve çok kültürlülük gibi konulardan etkilenen 'çağdaş' olarak isimlendirilen sanat biçimidir.

2018 yılında müzayede açık arttırmada satıldıktan sonra kendi kendini parçalayan Banksy’nin Balonlu Kız eseri.

Çağdaş Sanat bize ne anlatmak istiyor?

Yaptıkları eserleri toplumsal bir hiciv aracı olarak kullanmaktadırlar. Sanat eseri oluşturmanın çok yüce ve onurlu bir alan olmadığına işaret ediyorlar.

çağdaş-sanat

Michael Land isimli sanatçı 2001 yılında kendisine ait tüm eşyalarını öğütücülerle ezerek sergi açtı. Pasaportundan posta puluna kadar herşey 6 ton ağırlığındaydı.Tüketim toplumuna tepki olarak yaptığı bu eylem endüstriyel bantlar üzerinde ziyaretçilere gösterildi aynı zamanda endüstriyel üretime’de mesaj gönderiyordu.

Neye inanıyorlar?

Görsel sanatlarda özellikle hiçbir topluluk veya kültürün bir diğerinden daha önemli olmadığına inanılmaktadır. Çoğulculuk ve özgünlükten yana tavır alınmaktadır, yaşamın gelip geçiciliği esas alınır. Her alanda kural,yasa,ilke ve adalete karşı bozucu ihlal edici bir tavrı savunup tek bir doğru, tek bir gerçeğin olmadığını çok farklı gerçeklerin olduğunu savunmaktadırlar.

Çağdaş Sanatın Doğası

Sanat doğası gereği idealleştirme üstüne kurulu olsa da esasında bir üst yapı ögesi olarak son derece toplumsaldır. Örneğin her ne kadar bireysel ve absürt bir yapıt olsa da, bu yapıt bir sanatçının düşünsel emeğini taşır ve hiç bir sanatçı yaşamış olduğu toplumdan ayrı düşünülemez. Dolayısıyla tek başına sanatın varlığından bahsedilmesi, kelimenin tam anlamıyla, olanaksızdır. Sanat; kültüreldir, politiktir, ekonomiktir ve daha nicesi.

ağdaş sanat ve sanatçı Çağdaş Sanat ekoloji, savaşlar, toplum, feminizm, teknoloji-insan ilişkisi ve çok kültürlülük gibi konulardan etkilenen 'çağdaş' olarak isimlendirilen sanat biçimidir.

Resam Pierro Manzoni yaşadığı dönemin toplumunu sert bir şekilde eleştirirerek bir sergide konservelere sanatçının dışkısı adı verdiği konserverler’de kendi dışkısını sergiledi.

Çağdaş Sanat ve Günümüz Toplumu

Sanat çağımızın sınıflı toplumunda; bağımsız ve yaratıcı doğasını yitirmekle can çekişmekte, kendisi için amaç olmaktan çıkıp varlığını sömürenler için sürdürmektedir.

Tüketim toplumunu insan oğlunun bitmek bilmeyen aç gözlülüğü konuları sıkça işlenmektedir. Duvara bantlanan muzun başka bir sanatçı tarafından yenilmesi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir