corona-ve-sanat

Covid ve Sanat Üzerinde Yarattığı Etkileşimler

Covid ve Sanat, pandemi ve salgınlar elbet bir gün bitecek ama sanat asla.

Güvenlik önlemleri nedeniyle müzeler ve sanat etkinlikleri Corona Virüsü gerekçe gösterilerek durdurulmuş durumda. Müzeler’de buna karşı ziyaretçileri için müzelerini çevrimiçi ortamlara taşıyarak insanların evde kaldıkları zamanı sıkılmadan geçirmelerini teşvik ediyor.

Covid Sanat Müzesi

Covid boyunca sanatçıların pandemi’ye nasıl yaklaştıkları karantinada ürettikleri eserlere Covid Art Museum isimli Instagram hesabından ulaşabilirsiniz. Kendilerini Covid-19 karantinasında doğan müze olarak tanımlamaktadırlar.

Sanat herkes için evrensel bir olgu olduğu için Dünyada farklı konumlardaki insanlarla aynı deneyim ve duyguları paylaşmamızı sağlıyor covid gibi kötü zamanlarda salgınlarla başa çıkmamıza yardımcı olmakta.

Sanatçılar, bizi birbirimizden ayıran salgınlar karşısında birbirimize bağlı kalmamız için yaratıcı yollar keşfediyor.

covid ve sanat üzerine

Sanat yaşadığımız hayattan esinlenirken, aynı zamanda sanatçılar sosyal platformları kullanarak salgını nasıl yaşadığımızı anlatmaya çalışıyor.

Polonya ve Sosyal İzolasyon – Covid ve Sanat Etkileşimi

Polonyalı sanatçı Jarek Kubicki klasik sanat eserlerini, sosyal mesafe kurallarını uygulayarak para cezası kesen Polonyalı polis memurlarını ekleyip değiştirdi karantinada geçen 32’ci gün başlığıyla yayınladıktan sonra sosyal medya üzerinde viral oldu.

covid ve sanata dair izlenimler

Polonya’da son günlerde karantina zamanında polisin yetkilerini kötüye kullandığı konusunda birçok rapor vardı. İnsanlar tek başlarına ve yerleşim yerlerinden uzakta olsalar bile bisiklet sürmek veya koşu yapmaktan ceza alıyorlar. Bilinen sanat eserlerine dayanarak bu duruma oldukça nazik bir şekilde cevap verecek bir proje oluşturmamı ve aynı zamanda sosyal hayal kırıklığını kanalize etmemi sağladı.

Jarek Kubicki

Avustralya

Avustralya’da sokak sanatçıları Covidi sokağa taşıyarak farkındalık yaratmaya çalışıyor.

covid ve sanat bize ne anlatıyor
Avustralya /Melbourne Covid temalı duvar resmi.

Sağlık çalışanının mitoloji kahramanı Atlas pozuyla Dünyayı ayakta tutması.

covid-19 ve günümüz sanatı ilişkisi
Prahran Square / Sokak Sanatı.

Covid ile ilgili eserlerde sıklıkla işlenen temalar tahmin edebileceğiniz gibi maskeler, tuvalet kağıtları ve corona virüsü ağırlıklı konular işlenmekte.

Gönüllü Sanatçılar / Covid ve Sanat

covid-ve-sanat-arasindaki-iliski

DiesFamo, 100’e yakın gönüllü sanatçı Corona Virüsünden dolayı hayatını kaybeden hasta yakınlarının acısını bir nebze hafifletebilmek ve anılarını ölümsüzleştirmek için ücretsiz hatıra portleri tasarlıyor.

Sosyal izolasyon ile evde kaldığınız zamanı verimli değerlendirip üretkenliliğinizi artırabilirsiniz okumadığınız kitaplar ve izlemediğiniz dizileri izlemek için doğru vakit şu an olabilir.

Yazımızı hazırlarken faydalandığımız görseller ve kaynak siteleri.
Kubicki, The Sydney Morning, The First News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir