göbeklitepe-hakkında-bilmedikleriinz

Göbeklitepe Nedir? Kısaca Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Bilgi

Göbeklitepe nedir ve nerededir sorularının cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz Göbeklitepe’yle ilgili kısaca bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

göbeklitepe-heykelleri

Göbeklitepe Nedir?

Avcı ve toplayıcı insanlar tarafından yapılan 12 bin yıllık tarihi bir tapınaktır. Tarih boyunca insanların önce yerleşik hayata geçip sonra tarım yaptığı düşünülüyordu ama Göbeklitepe bunun tam tersinin gösteriyor ve tüm Dünya bu konuda hayrete düşmekte. İnsanlar avcılık toplayıcılık yaparken aynı zamanda tapınaklarını’da inşa etmişlerdir.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yerli halk tarafından sık sık ziyaret edilip adak adanıp dilek tutulması nedeniyle bölgede “Göbekli Tepe Ziyareti” olarak geçmektedir.

göbeklitepe-nedir-neden-önemli

Göbeklitepe Nerededir?

Şanlıurfa’nın, Örencik isimli köyünde denizden seviyesinden 700 metre yükseklikteki bir tepede bulunur.

Geçmişten Günümüze Hakkında Bilinenler

Bölgede yaşayan insanlar tepeyi “Ziyaret” olarak anıyor ve çocuk sahibi olabilmek için yıllardır burada adaklar adayıp dilek tuttuğu söylenmekte. Bu da tapınağın geçmişten günümüze bağının kopmadığının göstergesi. Urfa’da yaşayan insanlar Göbeklitepe’yi inşa edenlerin torunları olabilir mi?

göbeklitepe nedir
Kazılarda bulunan doğum anını simgeleyen kabartma.

Diğer Uygarlıklar ve Göbeklitepe

Yapılan araştırmalarda Göbeklitepe’deki heykellerin üzerindeki sembollerin aynıları diğer bilinen uygarlıkların sembolleriyle birbirlerine uyuştuğu. Hepsi farklı dönemlere aynı gökyüzüne bakıp bunları kutsal sayıp mı işledi yoksa birbirlerinden mi etkilendi merak konusu olup bilinmemekte.

T Şeklinde Heykeller / Göbeklitepe Nedir

Göbeklitepede bulunan heykellerin neden “T” şeklinde yapıldı? Arkeologlar bu taşları insan heykeli olarak yorumlamaktadır, heykellerin gövdesinde işlenen insan elleri ve kolları bu konuda bize ışık göstermektedir. Akıllarda yine bir soru kalıyor bu heykellerin neden baş kısımları yapılmamıştı? İnşaat yapımı sırasında bulunan bir heykel “urfa adamı” Göbeklitepeyle aynı dönemden gelmekte.

urfa adamı göbeklitepe 1 Göbeklitepe nedir ve nerededir sorularının cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz Göbeklitepe'yle ilgili kısaca bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

11 bin yaşında olan bu heykelde yüz ve göz yapısına ait detaylar bulunmakta. Gözleri çok sert olan volkanik obsidyen parçasına şekil verilerek oluşturulmuştur. Bu da demek oluyor ki yüzlü ve gözlü heykeller yapmayı biliyorlardı ve dikili olan taşlar kasıtlı olarak yüz detayı verilmeden yapılmış.

Göbeklitepe Neden Gömüldü

Araştırmacılar Göbeklitepe’nin üstünün su geçirmez kil toprakla kapatıldığını belirtiyor. Bunun nedeni arasında birçok teori öneri sürülmektedir. Nuh’un tufanı o dönem yaşanmış olabilir mi? Tapınaklarını neden gömme isteği hissettiler acaba.

Göbeklitepe’yle ilgili öne sürülen çok öngörü vardır zamanla yapılan kazılar ve araştırmalar bize daha detaylı bilgiler sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir