neden-kahve-içmeliyiz

Kahve İçmenin Yararları ve Sürekli Tüketmeniz İçin 7 İyi Neden

Kahve, Sabahları uyandığınızda içtiğiniz kahvenin sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yaptığını biliyor muydunuz? Sağlınız için faydalı bir sürü faydası kanıtlanmıştır, bunlar kahvenin sadece yorgunluğunu almasının ötesine geçer. Araştırmalar sonucu kahvenin kanser, kalp hastalıkları ve karaciğer sorunları gibi yaşamınızı tehdit eden hastalıkların gelişimini azalttığı bulunmuştur.

Kahvenin sağlığınıza ne gibi katkıları olabileceğini görmeniz için 7 madde’de sıralamaya çalışacağız.

kahve

1. Yağları Yakmak

Kahve içerek vücudunuzun metabolizmasını hızlandırırsınız. Özellikle egzersiz yapıp ve iyi beslenerek kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Vücudunuz’daki yağları yakarak obeziteye karşı mücadele etmenizde size destek olur. Daha verimli egzersiz yapmanız için performansı arttıran sinir hücrelerini uyarıyor.

2. Beyin İçin Oldukça Önemli

Beyin için iyi olduğu belirtiliyor, daha fazla odaklanmanıza ve aynı zamanda hafızanızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Alzheimer rahatsızlığı ve bunama gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu söylenmekte.

3. Kahve Kalbinize İyi Gelir

Kalp damarlarının tıkanmasına neden olan yağ ve kolesterolün kolaylıkla parçalanmasını sağlar. Kan akışının devamlı ve temiz bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesine etki ederek yüksek tansiyona karşı sizi korur.

kahvenin-bilmediğiniz-faydaları

4. Ruh Haliniz

Kahvenin sadece aroma ve kokusu sizi sakinleştirmez. Beyni uyararak vücuda “dopamin” mutluluk hormonu salgılaması sinyal gönderir böylelikle gün içerisinde modunuzu yükselterek mutlu olmanızı sağlar.

5. Kahve Tip 2 Diyabetle Savaşır

Yapılan testlerde yüksek içecek tüketiminin insülin duyarlılığını geliştirdiği ve vücudun insülini verimli kullanmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Obezite ve yüksek tansiyonu da önleyerek diyabete adeta meydan okuyor.

6. Kahve Karaciğerlerinizi Korur

Kahvenin düzenli olarak içilmesi sonucu karaciğer kanseri ve sirozda dahil olmak üzere diğer karaciğer hastalıklarını önlediği belirtiliyor. Günde 1 fincan kahve içtiğinizde karaciğerdeki iltihap ve hücre hasarlarında düşüş yaşandığı görülmüş. Karaciğer enzim değerlerini düşürdüğü de bilenenler arasında.

7. Radikal Molekül

Antioksidan bakımından zengin olan kahve vücudunuzda serbest radikal moleküllere karşı savaşarak sizi zararlı etkilerinden korur. Serbest radikaller, cildinizin yaşlanmasına ve kanser, astım gibi çeşitli hastalıkların oluşumunu tetikler. Antioksidan, yeni hücreler oluşturarak bu zararlı bileşiklere karşı savaşıyor.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var derler alın size kahve içmek için bir neden daha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir