kanser-tedavi

Kanser Tedavisinde Meditasyon Kullanımı

Kanser tedavisinde meditasyon kullanımının önemi, kanseri yenmek için için meditasyon kullanın.

Artan kirlilikle birlikte, dünya üzerindeki kanser yükü, kansere karşı savaşmaya çalışan pek çok bilim insanına rağmen her geçen gün artmaktadır. Bu ölümcül hastalığın temel nedeni hala çözülmemiştir, ancak doktorlar semptomlara karşı koymak için yeni ilaç ve tedavi biçimleri ile karşımıza çıkıyor. Bu terapilerden bir tanesi meditasyondur, zihin ve bedenin genel sağlığını destekleyip önleyici ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Doğru Meditasyon kullanımı

Mayıs 2018’de yapılan bir araştırmaya göre, sağlık hizmeti araştırmacıları yoga ve meditasyonun kanser hastalarına fiziksel ve duygusal faydalar sağladığına şiddetli bir şekilde inanıyor.

Kanser Tedavisinde Meditasyon

Yapılan başka bir çalışmada ise, kanser hastalarının tedavileriyle ilişkili stres ve yan etkileri hafifletmek için yoga ve meditasyonu yararlı buldukları ortaya çıkmıştır.

Şu anda, meditasyon sağlık alanında tamamlayıcı ve bütünleştirici bir teknik olarak etiketlenmiştir, ancak Şubat 2016’da yapılan literatürün gözden geçirilmesi, meditasyonun, insan vücudunun kendi kendini düzenlemesinin bir anahtarı olarak potansiyeli ve sağlığa olan yararları ile, geleneksel tedavilere güvenilir ve tutarlı bir alternatif tedavi olduğunu belirtmektedir.

Kanser Tedavisinde Meditasyon üzerine yogik bir bakış açısı

Kanser tedavisinde meditasyonun potansiyelini açıklar. İnsanların titreşim özelliklerine sahip olduğunu ve meditasyonun pozitif titreşimleri geliştirdiğini belirtir. Kanser tedavisi sırasında meditasyon yapıldığında, potansiyel bir tedavi seçeneği olarak hareket eden aurayı dengeler.

kanser tedavisinde meditasyon

Kanserle savaşmak için meditasyonun kesin kanıtı yoktur; bununla birlikte, araştırma çalışmaları düzenli meditasyonun kronik ağrı, endişe ve uykusuzluğu azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kanserle yaşayan insanlarda ruh halini iyileştirir.

Meditasyon, zihin gücü ile kanser tedavisine yönelik bütünsel bir yaklaşımdır. En iyi onkologlar bile, bütünleştirici bir terapi tedavisi olarak akciğer kanseri için meditasyon önermektedir.

Kanser Tedavisinde Meditasyon’nun Olası Yan Etkileri


Genel olarak, meditasyon çok güvenlidir ve yan etkiler nadirdir. Bu nedenle, kanser tedavinizin yanında meditasyonu kullanmak genellikle güvenlidir.

Ancak, doktorunuzla, bakımınız ve tedaviniz hakkında tam bir görüşe sahip olabilmeleri için denemek istediğiniz tamamlayıcı terapi veya alternatif terapi hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

Herhangi bir meditasyona başlamadan önce herhangi bir akıl hastalığı olan insanlar doktorlarına ve nitelikli bir meditasyon eğitmenine sormalıdır. Bu nedenle şu an dikkat çektikleri gibi semptomlar daha da kötüye olabilir :

•Depresyon
•Anksiyete
•Sanrılar


Kanser tedavisinde meditasyon yaparken, sahip olduğunuz herhangi bir endişe, depresif duygu veya olumsuz düşünceleri daha net görebilirsiniz. Bu sizi korkmuş, üzgün veya şaşırmış hissettirebilir.

Meditasyon yaptıktan sonra endişeli hissediyorsanız meditasyon eğitmen’inize söylemeniz veya doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir