salyangoz-dünyası

Salyangoz Denilince Aklınıza Neler Geliyor?

Salyangoz, Sitemiz için logo ararken ilham kaynağımız olan Salyangozları biz de daha yakından tanımak istedik haklarında bu denli şaşırtıcı bilgiler okumamış ve bilmiyorduk. Bizim için yavaşça hareket etmeleri ve çok farklı canlılar olması dikkatimizi çekmişti bu yüzden bloğumuz için onları seçmiştik gelin hep beraber diğer yönlerine göz atalım.

Salyangozlar nerede yaşar?

Salyangozlar nemli ve yağışların bol olduğu havanın ılık olduğu yerleri severler. Soğuk havalarda kış uykusuna yatıp nemli havalarda ortaya çıkmaktadırlar. Ömürleri genellikle 2 ile 5 yıl arasında değişmektedir, ancak kapatılıp beslenildiğinde 10 ve 15 yaşını aşanlarda olmuştur.

Salyangozlar görür mü?

Salyangozların 2 adet anteni bulunmaktadır bu antenlerden uzun olanıyla görebilme yetisini kullanır oda gölgeleri ayırt etmek için. Kısa olan anteniyle çevresindeki kokuları hissetmek için kullanır.

Salyangoz nasıl beslenir?

Salyangozlar çoğunlukla otobur canlılardır etobur ya da hepçil de olabilirler yaprak ve otlarla beslenmektedirler.

Salyangoz mukusu

Salyangoz mukusu cildinize faydalı gelebilir bazı çalışmalar mukusun cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek yaraların iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Salyangozlar nasıl yürür suda boğulur mu?

Salyangozların yaşayan pek çok türü bilinmekte karada, tatlı sularda ve denizlerde görülebilen canlılardır. Denizlerde yaşayanlar türünün büyük bir bölümünü oluşturuyor. Zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Bir salyangoz kabuğundaki spiral, Samanyolu galaksisindeki spiralle matematiksel olarak aynıdır ve ayrıca spiraller DNA’mızda da görülür.

Joseph Gordon – Levitt

Salyangoz kabuklarının kulağımızın yapısına benzediğini fark etttiniz mi? Bitmedi Salyangozlar keskin bir bıçak sırtında bile hareket edebilir salgıladığı mukus benzeri sıvı ile vücudu yara almadan korur.

Salyangozların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Salyangoz

Salyangozlar homoseksüel canlılardır tıpkı deniz atları gibi hem anne hem baba olabilmekteler.

Salyangoz yenir mi?

Belirli bölgelerde yenilmeyen salyangoz ve sümüklüböcekler kıtlık zamanlarında tüketilen canlılardan olmuş. 1800’lü yıllarda yazılmış İskoç tarih kitaplarında çeşitli salyangozların tanımı ve veba döneminde ilaç olarak kullanıldığı belirtilmekte.

Salyangoz’ların kaç dişi var?

Yapılan araştırmalara göre salyangozların diş sayıları 2000 ile 15000 arasında değişmektedir.

Salyangozlar çok kolay kaybolabiliyor eğer bulundukları yerden 30 metre uzağa götürürseniz geri dönüş yolunu bulamayacaklardır. Sadece kısa mesafeleri hatırlıyorlar ve yeni yeri tanıyamazlar.

Yazımızı hazırlarken kullandığımız kaynaklar : Vikipedi, Brainyquote, Quora.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir