tiktok-nedir

Tiktok Uygulaması Neden Çok Seviliyor ve Popüler

Tiktok uygulamasının Türkiye’de ve Dünya’da neden bu kadar yaygınlaşıp popüler olduğuna göz atacağız bu yazımızda umarız keyifli ve verimli bir okuma olur sizin için.

Tiktok Uygulaması Nedir? Nasıl Kuruldu?

tiktok-uygulaması

Tiktok gibi bir sosyal medya platform olan musical.ly daha önceden de vardı aslında ve yaklaşık 90 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktaydı. ByteDance, 2017 yılında 1 milyar dolar harcayarak musical.ly aplikasyonu kendi bünyesine aldı ve Tiktok böylelikle kurulmuş oldu.

Nasıl viral oldu?

Tiktok diğer sosyal medya platformlarına göre farklı bir yazılım geliştirmişti. Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda kullanıcıların gizliliğine çok önem verip yaptığınız paylaşımlar ve diğer bilgileriniz ciddi bir şekilde korunmakta. Bu uygulamalarda profilinizi sadece izin verdiğiniz kişiler ve arkadaşlarınız görebiliyor.

Tiktok’ta ise durum öyle değil gönderinizi dünyadan herkes izleyip görebiliyor kimseden gizliniz saklınız yok adeta insanlar yaratıcı bir paylaşım ya da dikkat çeken bir olaydan bahsettiğinde kolayca popüler olmakta.

Neden çok seviliyor?

İnsanlar toplum baskısı, iş yoğunluğu, günlük stresten uzaklaşma ve stres atmak için sık sık kullanmakta. Kolayca kullanılabilir olması müzik ve görsel efekt bakımından zengin bir içeriğe sahip olması da kullanıcıları cezbetmekte.

tiktok-uygulaması

Son verilere göre Dünya çapında Tiktok’un aylık 800 milyon aktif kullanıcı sayısı olduğu belirtiliyor aplikasyonu kullanan kullanıcıların % 83’ü bir video paylaşmış bu oldukça yüksek bir rakam. 150 ülkede ve 39 dilde destek vermekte tüm bunlar yüksek kullanıcı sayısına ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Hızlı popüler olma

Tiktok uygulamasının algoritması kullanıcıların özel ilgi alanlarına dayanarak beğendikleri ve vakit geçirdiği benzer içerikleri göstermek için yapay zeka kullanmakta.

Tiktok’un görünmeyen yüzü

Çocuklar için Tiktok büyük bir tehlike oluşturuyor uzmanlar ebeveynlerin çocuklarını takip edip siber zorbalığa karşı korumayı şiddetle tavsiye ediyor. Çocukların ırkçılık, ayrımcılık, diğer baskılara karşı korunması ve eğitilerek bilgilendirilmesinin son derece önemli olduğunu savunmaktalar.

Amerika’da Federal Ticaret Komisyonu 2019 yılında Tiktok’a 13 yaş altı çocukların verilerini toplayıp işlediği için 5.7 milyon dolar para cezası kesti. Endonezya ve Hindistan ise çeşitli yasalara uymadıkları gerekçesiyle uygulamanın erişimine yasak getirdi daha sonradan bu cezalar kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir