hyperloop-ne-demek

Virgin Hyperloop One Teknolojisi Nedir? – Nerelerde Kullanılıyor

Virgin Hyperloop One Teknolojisi Nedir? Elon Musk’ın çılgın projelerinden bir tanesi daha niçin yapılıyor diye hiç düşündünüz mü? Bir gün Boring Company ile yerin altını kazarken ertesi gün SpaceX ile uzaya roket gönderiyor yetmiyor o roketi geri getiriyor.

Projelerin hepsi önümüzdeki yıllarda belli bir amaca hizmet etmek için tasarlanıyor başlangıcından beri proje açık kaynaklı herkesin katılmaya çalışması teşvik ediliyor. Dünyamız şimdilik bir nevi test sahası görevi görmekte.

Marsta kolonileşmek, asteroit madenciliği, uzay seyahatleri ve daha bilinmeyen pek çok iş için bu yatırımlar desteklenip geliştiriliyor.

Virgin Hyperloop One Teknolojisi

Virgin Hyperloop One Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

2012 yılında Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk tarafından kurulmuştur. Hyperloop teknolojisiyle çalışan araçlar havası tamamen alınan tüpler içerisinde hareket ediyor. Araçlar özel olarak geliştirilen mıknatıslarla yerden 10 cm yüksekten ilerlemekte. Sürtünme kuvveti olmadığı için araç çok yüksek hızlara ulaşabiliyor.

Virgin Hyperloop One

Virgin Hyperloop One Hızı

Tüplerin içinde havasız bir ortam yaratılarak ve sürtünme devre dışı bırakılarak maksimum hıza ulaşılmaya çalışılmaktadır. Böylelikle çok az güç kullanılarak saate 1.200 km’ye varan hızlara ulaşılmakta.

Hyperloop Teknolojisi Nerelerde Kullanılıyor

Vaktin nakit olduğu sözünü hepimiz biliyoruz günümüzde şehirler arası yolculuk çok uzun süreler almakta bu nedenle alternatif ulaşım araçlarına başvurmak zorunda kalıyoruz. Kurulacak sistemle 1 saatlik yolculukları dakikalara düşürmek hedefleniyor. Şu an 5 ülke ve 10 farklı konum için yapılması planlanıyor Amerika, İngiltere, Kanada , Meksika ve Hindistan pilot ülkeler.

hyperloop-ne-zaman-kullanılacak

Ne İçin Tasarlanmakta

Musk’a göre, Hyperloop Mars’ta daha etkili olacak çünkü tüpler kullanılmayacak, Mars’ın atmosferi Dünya’daki hava basıncının % 1’i. Hyperloop’un Dünya’da verimli kullanılabilmesi için hava basıncını düşüren tüplere ihtiyaç duyulmakta. Mars yüzeyinde hava basıncı daha düşük olduğu için tüpler olmadan sadece yollar kurularak Hyperloop kurulumu yapılabilecek.

Hyperloop Güvenli mi?

Virgin Hyperloop One, delinmesi veya kırılması son derece zor olan kalın çelik tüplerden yapılıyor, tüpler yapıyı korurken aynı zamanda basınç ve hava kaçaklarında ki değişimlere dayanacak şekilde dizayn edilmekte. Sistemin kapsüllerde yer alması nedeniyle tüm hava koşullarından korunmakta ve her iklim koşulunda sıkıntısız çalışabilimekte.

Hyperloop

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir