yanardağlar-nasıl-oluşur

Yanardağ Patlamaları Tarihteki En Tehlikeli Volkanlar

Yanardağ Nedir Tarihten Yanardağ Patlamaları?

Yanardağ Patlamaları, yüksek sıcaklık ve basınç altında eriyen kayaçların yeryüzüne doğru çıkmasına verilen genel isimdir.

Yanardağlar neden patlar?

Dünya üzerinde 17 adet tektonik levha bulunur bunlar sürekli hareket halinde olduğu için birbirlerini sıkıştırıp patlamalara neden olabilirler.

Yanardağlar söner mi ?

Uzmanlar tarafından yanardağların sönmediği belirtiliyor bu da her an tetikte oldukları anlamına geliyor.

İnsanlar neden yanardağ etrafında yaşar

Yanardağlar patladıklarında magma ile yerin altından beraber verimli elementleri de beraberinde getirirler buda tarım için oldukça elverişli bir ortam hazırlamaktadır. İnsanlarda bunu kullanıp yerleşim yerlerini buna göre seçmektedir.

Yanardağlar Nerelerde bulunurlar

Tektonik plakaların ayrışıp yakınlaştığı yerlerde daha çok deniz ve okyanusların altında bulunurlar.

1. Krakatao Yanardağ Patlaması Endonezya

krakatau-yanardağ-patlamaları

En son Nisan 2020’de püsküren yanardağ’dır kendisi 1883 yılında öyle bir basınçla patlamış ki atmosferdeki hava ısısını 2 derece düşürmüştür. Patlamanın etkisiyle tsunamiler meydana gelmiş bunun sonucunda 35.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

2. Eyjafjallajökull Yanardağı İzlanda

Yanardağ Patlamaları
Boaworm

Sakin olun random gülme efekti yapmadık İzlanda’daki bu görmüş olduğunuz dağ ismi gibi masum değil. Günler süren gaz sızıntısı nedeniyle Kuzey Avrupada hava yolu trafiğini 1 hafta boyunca felç etmiştir.

3. Vezüv Yanardağı İtalya

Yanardağ Patlamaları
Yanardağ PatlamalarıYanardağ Patlamaları

Avrupa kıtası boyunca son yüzyıllarda aktif olan tek volkandır. 3 milyona yakın bir insan nüfusunun çevresinde yaşaması nedeniyle Dünyada’ki en tehlikeli volkanlar arasında yer almakta. Milattan sonraki 79’lu yıllarda gerçekleşen patlamada şehrin tamamını yok etmiş geriye sadece küller kalmıştır.

4. Fuji Yanardağı Japonya

Yanardağ Patlamaları

Asya kıtasında en yüksek 2’ci dağdır. Aktif Volkanik dağ olarak bilinmesine karşın en son 1707 yılında patladığına dair bilgilere rastlanılmıştır. 2013 Yılında dünya mirasları listesine alınıp dağ tırmanışı için ideal aylar temmuz ve ağustos aylarıdır.

5. Etna Yanardağı Yanardağ Patlamaları / İtalya

Dünyadaki en aktif volkanlardan bir tanesidir. Yamaçlarının eteklerindeki üzüm ve bahçelerle tarıma büyük ölçüde destek olmakta. Yunan mitolojisine göre Zeus tarafından Typhon ve Hephaestus dağın altına kapatılmıştır.

Yanardağ Patlamaları

6. Kilimanjaro yanardağı / Tanzanya

Kilimanjaro yanardağı Yanardağ Patlamaları, yüksek sıcaklık ve basınç altında eriyen kayaçların yeryüzüne doğru çıkmasına verilen genel isimdir.

Doğu Afrika’da Tanzanya’da bulunan bu dağın yükseliği 5.895 metredir. UNESCO  tarafından Dünya Doğa Mirası olarak ilan edilmiştir. Birçok turist tarafından en çok ziyaret edilen dağdır. Tırmanması en kolay dağlardan bir tanesidir.

7. Hekla Yanardağ Patlamaları

hekla volkanı Yanardağ Patlamaları, yüksek sıcaklık ve basınç altında eriyen kayaçların yeryüzüne doğru çıkmasına verilen genel isimdir.

1.491 metre yüksekliğinde İzlanda’nın güneyinde bulunan bir volkandır. İzlanda’nın en aktif volkanlarından biridir. Hekla erken kaydedilen ilk patlama 1104 yılında gerçekleşti en son patlama ise 26 Şubat 2000 tarihinde olmuştur. Avrupalılar yanardağa “Cehennemin Kapısı” ismini vermiştir.

8. St. Helens Yanardağı / Amerika

st helens volkan patlaması 1 Yanardağ Patlamaları, yüksek sıcaklık ve basınç altında eriyen kayaçların yeryüzüne doğru çıkmasına verilen genel isimdir.

ABD’nin Washington Eyaleti’nin güneyinde, 2.549 metre yüksekliğinde bir volkandır. Son patlama 1980 yılında gerçekleşmiş ve bu da koni zirvesinde çok sayıda ölüme ve büyük bir yıkıma yol açmıştır.

9. Galeras Yanardağ Patlamaları

Kolombiya’nın güneyinde Ekvator sınırında yer alan Galeras Yanardağı ülkenin en aktif yanardağıdır, 450 bin kişinin yaşadığı Pasto kentinin yanı başında yer alıyor. 16. yüzyılda büyük bir patlamanın gerçekleştiği yanardağın her an faaliyete geçme ihtimali bulunuyor.

Ekoloji ile ilgili yazılarımıza göz atmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir